HOME ABOUT US CONTACT LINKS JAN'S BLOG SEARCH PICK LIST
 
JAN'S PREVIEWS

NEW IN THEATERS

NEW ON DVD/CABLE
NEW AT FILM FESTS

  

FEATURES
CHATS
TRIBUTES
FAQ'S
FILMS BY WOMEN
JEWISH THEMES
GUEST CRITICS

  

OSCAR PICKS
SPIRIT AWARDS
FILM FESTIVALS
FF2 TWOZIES
CHICAGO
FIDDLER
WITASWAN

 

 

 

 

2002 IFP/WEST INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

The 2002 Independent Spirit Awards were presented on
Saturday, March 23rd,
with live coverage by the Independent Film Channel.

What are the Independent Spirit Awards?

 

INDEPENDENT SPIRIT AWARD CATEGORIES

Best Feature Best Director Best Screenplay
 
Best First Feature (Director) Best First Screenplay
Best Feature made for under $500,000
 
Best Female Lead Best Male Lead
Best Supporting Female Best Supporting Male

Best Debut Performance

Best Cinematographer

Best Foreign Film

Best Documentary

 

 

 

Best Feature

HEDWIG & THE ANGRY INCH 
L. I. E.
MEMENTO
THINGS BEHIND THE SUN
WAKING LIFE
 
& the winner is:  MEMENTO

Top

Best Director

John Cameron Mitchell for HEDWIG & THE ANGRY INCH 
Michael Cuesta for L. I. E.
Christopher Nolan for MEMENTO
Cheryl Dunye for STRANGER INSIDE 
Richard Linklater for WAKING LIFE
 
& the winner is:  Christopher Nolan for MEMENTO

 

Best Screenplay

Henry Bean for BELIEVER 
Rob Festinger & Todd Field for IN THE BEDROOM
Milo Addica & Will Rokos for MONSTERíS BALL
Christopher Nolan for MEMENTO
Richard Linklater for WAKING LIFE
 
& the winner is:  Christopher Nolan for MEMENTO

Top

Best First Feature (Director)

Jennifer Jason Leigh & Alan Cumming for ANNIVERSARY PARTY
Henry Bean for BELIEVER
Richard Kelly for DONNIE DARKO
Terry Zwigoff for GHOST WORLD 
Todd Field for IN THE BEDROOM
 
& the winner is:  Todd Field for IN THE BEDROOM

 

Best First Screenplay

Jennifer Jason Leigh & Alan Cumming for ANNIVERSARY PARTY
Richard Kelly for DONNIE DARKO
Daniel Clowes & Terry Zwigoff for GHOST WORLD
John Cameron Mitchell for HEDWIG & THE ANGRY INCH
Gerald Cuesta & Michael Cuesta for L. I. E.
 
& the winner is: Daniel Clowes & Terry Zwigoff for GHOST WORLD

 

Best Feature made for under $500,000:

ACTS OF WORSHIP
JACKPOT
KAATERSKILL FALLS
PUNKS
VIRGIL BLISS
 
& the winner is:  JACKPOT

 

Best Female Lead

Molly Parker in CENTER OF THE WORLD
Tilda Swinton in DEEP END
Sissy Spacek in IN THE BEDROOM
Kerry Washington in LIFE
Kim Dickens in THINGS BEHIND THE SUN
 
& the winner is:  Sissy Spacek in IN THE BEDROOM

 

Best Male Lead

Ryan Gosling in BELIEVER 
Jake Gyllenhaal in DONNIE DARKO
John Cameron Mitchell in HEDWIG & THE ANGRY INCH
Tom Wilkinson in IN THE BEDROOM
Brian Cox in L. I. E.
 
& the winner is:  Tom Wilkinson in IN THE BEDROOM

Top

Best Supporting Female

Summer Phoenix in BELIEVER
Tamara Tunie in CAVEMANíS VALENTINE 
Carrie-Anne Moss in MEMENTO
Davenia McFadden in STRANGER INSIDE
Uma Thurman in TAPE
 
& the winner is:  Carrie-Anne Moss in MEMENTO

 

Best Supporting Male

John C. Reilly in ANNIVERSARY PARTY
Steve Buscemi in GHOST WORLD
Garrett Morris in JACKPOT
Billy Kay in L. I. E.
Don Cheadle in THINGS BEHIND THE SUN
 
& the winner is:  Steve Buscemi in GHOST WORLD

 

Best Debut Performance

Ana Reeder in ACTS OF WORSHIP
Paul Franklin Dano in L. I. E.
Ensemble in KAATERSKILL FALLS 
Yolonda Ross in STRANGER INSIDE
Clint Jordan in VIRGIL BLISS
  
& the winner is:  Paul Franklin Dano in L. I. E.

Top

Best Cinematographer

W. Mott Hupfel III for AMERICAN ASTRONAUT
Giles Nuttgens for DEEP END
Frank G. DeMarco for HEDWIG & THE ANGRY INCH
Wally Pfister for MEMENTO
Peter Deming for MULLHOLLAND DRIVE
 
& the winner is:  Peter Deming for MULLHOLLAND DRIVE

 

Best Foreign Film

AMELIE
AMORES PERROS
LUMUMBA
SEXY BEAST
TOGETHER
 
& the winner is:  AMELIE

 

Best Documentary

DOGTOWN & Z-BOYS
GO TIGERS!
LALEEíS KIN: THE LEGACY OF COTTON
PROMISES 
SCRATCH
 
& the winner is:  DOGTOWN & Z-BOYS

 

Top